top of page

Rządowy kredyt 2% potwierdzony !

Rząd oficjalnie potwierdził start programu dopłat do kredytów mieszkaniowych, program startuje 1 lipca 2023.


Bezpieczny Kredyt 2% - pomoc państwa dla młodych osób chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie

Ceny nieruchomości w Polsce rosną, a dla wielu osób, szczególnie młodych, zakup pierwszego mieszkania staje się trudnym do zrealizowania marzeniem. Aby pomóc tym osobom, rząd wprowadził program dopłat do kredytów mieszkaniowych o nazwie Bezpieczny Kredyt 2%.


Co to dokładnie oznacza i kto może skorzystać z tej formy wsparcia?


Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie rządu polskiego, kredyt ten będzie dostępny dla osób do 45. roku życia, które nie posiadały dotychczas mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństw lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Maksymalna kwota kredytu, którą będzie można otrzymać, wynosi 500 tysięcy złotych dla pojedynczej osoby oraz 600 tysięcy złotych dla małżeństw lub rodziców z dzieckiem. Kredyt ten będzie można otrzymać zarówno na mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego a także na budowę domu. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m² mieszkania.

Najważniejszym elementem programu jest dopłata do rat kredytu mieszkaniowego, która stanowi różnicę między stałą stopą ustalaną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2% (+marża banku). Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat, co pomniejszy raty kredytu mieszkaniowego. Równocześnie warto zauważyć, że raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, a więc rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały. Przykładowo, dla małżeństwa z jednym dzieckiem, które wzięło kredyt na kwotę 550 tysięcy złotych na okres 30 lat, oprocentowanie o stałej stopie wynosi w dniu pisania artykułu 8,46%. Dla ustalenia dopłaty jest ono pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%. Dla pierwszej raty różnica to prawie 2,6 tysiąca złotych. Rata bez dopłaty wynosi około 5,4 tysiąca złotych, a z dopłatą około 2,8 tysiąca złotych.


Program Bezpieczny Kredyt 2% to z pewnością dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy marzą o zakupie pierwszego mieszkania.


Jak program Bezpieczny Kredyt wpłynie na rynek nieruchomości ?


Wszystko będzie zależało od skali udzielonego finansowania, niemniej premier ogłosił, że w 2023 roku nie będzie limitów w ilości udzielonego finansowania. To może spowodować istotne ożywienie na rynku nieruchomości a co przy wysokiej inflacji oraz wysokich cenach energii może spowodować powrót do wzrostów i tak już wysokich zdaniem wielu cen.28 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page