top of page

Wakacje kredytowe najważniejsze informacje

Temat wakacji kredytowych jest w ostatnim czasie bardzo popularny. Postaram się w możliwie zwięzłej formie przekazać najważniejsze informacje.


14 lipca 2022 r. prezydent RP podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zawiera przepisy o wsparciu kredytobiorców.


Czym są "Wakacje kredytowe"? Wakacje kredytowe to w rzeczywistości zawieszenie spłaty raty zarówno kapitału jak i odsetek. Zawieszenie oznacza odroczenie spłaty na określony czas. Zawieszone raty nie "przepadają", są po prostu przeniesione na koniec okresu spłaty.


Komu przysługuje zawieszenie raty:


- można zawiesić tylko 1 kredyt hipoteczny przeznaczony na „Własne potrzeby mieszkaniowe” w PLN.

- umowa tego kredytu musiała zostać zawarta przez 01.07.2022 r.

- termin całkowitej spłaty musi być dłuższy niż 31.12.2022 r.


Kiedy złożyć wniosek i co możemy zyskać:


- 14 LIPCA Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą „wakacje kredytowe” która musi się uprawomocnić.

- 29 Lipca 2022 r. – Od tego terminu można składać wnioski o zawieszenie raty kapitałowo- odsetkowej.

- 8 Rat łącznie można zawiesić w 2022 r. i 2023 r. Po 2 raty w III i IV kwartale 2022 r. oraz po jednej na kwartał w 2023 r.

- Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

- Wniosek o zawieszenie raty będzie można złożyć najpóźniej dzień przed płatnością raty w systemie bankowości elektronicznej lub w oddziale banku w którym mamy kredyt


Czy opłaca się brać wakacje kredytowe ? Odpowiedzieć na to pytanie powinien sobie każdy indywidualnie, ponieważ to co dla jednej osoby będzie opłacane dla drugiej może okazać się mniej opłacane. Co do zasady opłaca się zawiesić raty i jeśli mamy taką możliwość dokonać nadpłaty kapitału w wysokości raty jaką byśmy normalnie zapłacili.

Dzięki takiemu zabiegowi spłacamy czysty KAPITAŁ i po nadpłacie 8 rat jako czystego kapitału zyskujemy sporo na przyszłych odsetkach.


Przykład: zawieszamy 8 rat po 2 500 zł- przy obecnym WIBOR'rze 500 zł to kapitał a 2000 zł odsetki. W sytuacji zawieszenia 8 rat * 2500 zł = 20 000 zł tyle mamy środków do dyspozycji, możemy użyć tych środków do nadpłaty kapitału- zmniejszając ratę oraz odsetki w przyszłości. W sytuacji jeśli byśmy nie skorzystali z wakacji zamiast 20 000 zł spłaty spłacamy jedynie 500 zł * 8 = 4 000 zł kapitału a z naszego portfela w obu przypadkach ubywa 20 000 zł :)


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page