top of page

Bezpieczny Kredyt 2% - Co Nowego w 2024?Wyczerpany Limit na Lata 2023-2024

Zainteresowanie programem "Bezpieczny Kredyt 2%" przerosło najśmielsze oczekiwania polityków oraz banków (osobiście spodziewałem się takiego scenariusza). Do 21 grudnia 2023 roku, zaledwie 6 miesięcy, podpisano aż 55,8 tys. umów kredytowych, przekraczając ustalony limit na około 50 tys. kredytów. W związku z tym, od początku 2024 roku, banki uczestniczące w programie wstrzymają przyjmowanie nowych wniosków, a wszystkie złożone do końca 2023 roku wnioski zostaną rozpatrzone zgodnie z obowiązującymi zasadami.


Bezpieczny kredyt 2% to bez wątpienia korzystny program dla osób pragnących nabyć/zbudować swoją pierwszą nieruchomość nie dziwi zatem fakt, że każdy kto tylko miał możliwość próbował "załapać się" na pulę środków obowiązującą w 2023 r. ponieważ w tym roku nie miało być limitu jeśli chodzi o ilość i wartość przyjętych wniosków kredytowych. Końcówka roku 2023 r. była istnym szaleństwem na rynku kredytowo- nieruchomościowym, banki nie były w stanie obsłużyć tak dużej ilości klientów w krótkim czasie przez co czas wydawania decyzji kredytowych uległ znacznemu wydłużeniu.

Wiele osób sugerując się nieoficjalnymi informacjami, że środki na rok 2024 r. zostaną wyczerpane w 2023 r. próbowało za wszelką cenę uzyskać dofinansowanie, co w konsekwencji doprowadziło do wzrostu cen lokali mieszkalnych w większości miast w Polsce.


Czy to koniec BK2%?


Według oficjalnego komunikatu Ministerstwa Rozwoju i Technologi z dnia 28 grudnia 2023 r. środki przeznaczone na dopłaty na lata 2023 r. 2024 r. zostały wyczerpane a prognozowany limit ilości umów został przekroczony o ponad 5 000 umów. (Wiele wniosków jest jeszcze w procesie. Spodziewam się, dodatkowych 4-5 tysięcy umów)


Czy to oznacza, że osoby które nie otrzymały dofinansowania w 2023 r. nie mogą liczyć na wsparcie ?


Ministerstwo potwierdza: Program Bezpieczny Kredyt 2% będzie kontynuowany ale w nieco zmienionej formie


: "" W obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku mieszkaniowego, rząd wprowadza istotne zmiany w programie wsparcia dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Program "Bezpieczny Kredyt 2%", który dotychczas pomagał wielu Polakom w realizacji ich marzeń o własnym kącie, zostanie w 2024 roku zastąpiony nową, jeszcze bardziej przemyślaną ofertą "

Jaka dokładnie to będzie oferta? Co się zmieni ?


Nowa Formuła Programu

Ministerstwo Rozwoju i Technologii intensywnie pracuje nad nową formułą wsparcia, mając na uwadze dwie główne kwestie: atrakcyjność oferty dla osób o niższych dochodach oraz ograniczenie nadużyć programu przez osoby o wysokich zarobkach. Nowy instrument ma również na celu zmniejszenie presji na rynek mieszkaniowy, co mogłoby wpłynąć na wzrost cen nieruchomości.

Priorytety Nowej Oferty


Kluczowymi aspektami nowej oferty będą precyzyjne adresowanie pomocy państwa oraz skupienie się na wsparciu większych rodzin i osób o niższych dochodach. Ministerstwo planuje wprowadzić zmiany, które uczynią program bardziej dostępnym dla tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia w zdobyciu własnego mieszkania.


Proces Legislacyjny


Proces wprowadzania nowej formuły programu ma przebiegać jak najszybciej, z zachowaniem wszystkich niezbędnych etapów, w tym konsultacji społecznych. Szczegóły nowego programu mają być przedstawione na początku 2024 roku, zaraz po zakończeniu prac nad projektem. Z nieoficjalnych informacji program ma ruszyć pod koniec I lub na początku II kwartału 2024 r.


Podsumowanie


Zmiany te są odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku i oczekiwania kredytobiorców. Choć program "Bezpieczny Kredyt 2%" który cieszył się ogromnym zainteresowaniem zakończył swoje działanie, nowa formuła ma szansę stać się jeszcze bardziej przystępnym rozwiązaniem dla tych, którzy marzą o własnym mieszkaniu (Szczególnie osoby z niższymi zarobkami z dziećmi na utrzymaniu). Śledźcieaktualizacje, aby dowiedzieć się więcej o szczegółach nowego programu wsparcia kredytowego.

5 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page